Nawigacja

Aktualności

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Lublin, 1 marca 2022

W Lublinie miały miejsce uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w sprawie uchwalenia tego święta. O wprowadzenie tego święta ubiegał się również prezes Instytutu Pamięci Narodowej – Janusz Kurtyka.

 

 

Przypadający na 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych nie jest tylko datą symboliczną. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, rozstrzelano IV Zarząd Główny Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Zamordowani zostali: ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”), Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

Lubelskie uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów na Mogile – Pomniku Zamordowanych na Zamku Lubelskim w latach 1944-1954 na cmentarzu przy ul. Unickiej. Następnie delegacje, które reprezentowały Urząd Marszałkowski w Lublinie, Lubelski Urząd Wojewódzki, Urząd Miasta Lublin, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, Kuratorium Oświaty w Lublinie, Muzeum Narodowe w Lublinie oraz środowiska kombatanckie udały się pod Zamek Lubelski, gdzie oddano hołd oraz złożono kwiaty i zapalono znicza pod tablicami upamiętniającymi zamordowanych żołnierzy Armii Krajowej – Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Narodowych Sił Zbrojnych oraz innych organizacji niepodległościowych i antykomunistycznych. Pod pomnikiem Zaporczyków na Placu Zamkowym oddano cześć żołnierzom, których dowódcą był Hieronim Dekutowski ps. „Zapora”. Podczas uroczystości złożono kwiaty i zapalono znicza  także pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych, który znajduje się na placu przy kościele pw. św. Michała Archanioła. Pamiętano także o Miejscach Pamięci Narodowej - pomniki żołnierzy NSZ oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość przy których również oddano cześć i hołd.

 

Dyrektor lubelskiego Oddziału IPN dr Robert Derewenda wraz z pracownikami Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Lublin złożyli wieńce i kwiaty w miejscach upamiętniających tragiczny los żołnierzy walczących o wolną Polskę, przeciwko komunistycznej dyktaturze po zakończeniu II wojny światowej.

 

 

do góry