Nawigacja

Aktualności

100. rocznica odbudowy Państwa Polskiego – Lublin, 11 stycznia 2022

Podczas obchodów upamiętniliśmy tych, którym zawdzięczamy odzyskanie Niepodległości w 1918 r., obronę i budowę II RP

Pierwsza część obchodów odbyła się 2 stycznia w kościele pw. Nawrócenia św. Pawła w Lublinie, gdzie modlono się za dusze: Romana Dmowskiego w 83. rocznicę jego śmierci, Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego, Ignacego Daszyńskiego i innych Ojców Niepodległej Polski, gen. Józefa Hallera, gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego, gen. Tadeusza Rozwadowskiego i innych Dowódców Wojska Polskiego, żołnierzy Legionów Polskich, Legionu Puławskiego, Błękitnej Armii, Powstańców Wielkopolskich i Śląskich, Pomorzan, obrońców Śląska Cieszyńskiego, Lwowa, Wilna, Kresów Wschodnich, wszystkich żołnierzy poległych za wolną Ojczyznę i ustalenie jej sprawiedliwych granic. 

Kontynuacja uroczystości miała miejsce 11 stycznia. Wtedy to na płycie Pomnika Nieznanego Żołnierza na Placu Litewskim w Lublinie zostały złożone kwiaty i zapalono znicze. Hołd oddano też Romanowi Dmowskiemu i Ignacemu Paderewskiemu pod tablicą poświęconą ich pamięci, która znajduje się w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Lublinie. 

Później obchody przeniosły się do lubelskiego Trybunału Koronnego. Tam wydarzenie rozpoczął toast za Niepodległą Ojczyznę, Ojców Niepodległości, Powstańców i Żołnierzy Niepodległej. 

Kolejnym punktem program była konferencja. Otworzył ją koncert fortepianowy w wykonaniu Tomasza Krawczyka z Wydziału Artystycznego UMCS, który wykonywał utwory Fryderyka Chopina i Ignacego Paderewskiego. Następnie głos zabrał prof. Mieczysław Ryba (KUL, AKSiM w Toruniu, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego) i wygłosił wystąpienie „Starcie cywilizacji w okresie odbudowy Państwa Polskiego i współcześnie”. Po nim o Powstaniu Wielkopolskim opowiedział red. Wojciech Kempa (historyk i publicysta). 

Tematem procesu kształtowania się granic II RP zajął się dr Robert Derewenda, dyrektor IPN Lublin, Radny Miasta Lublina i wykładowca KUL.  Ostatnie wystąpienie wygłosił Zdzisław Niedbała, samorządowiec, członek Rady Starszych TG „Sokół”, który opowiedział o współpracy Dmowskiego i Piłsudskiego. 

Wydarzenie zakończył spektakl Teatru „Kropka Po Prostu” zatytułowany „Jeśli zapomnę o nich…”. Reż. Katarzyna Kasprzycka, wykonanie – uczniowie IX LO im. Mikołaja Kopernika w Lublinie.
 

do góry