Nawigacja

Aktualności

Uroczystości pogrzebowe ppor. Adama Kuchciewicza ps. „Wiktor” – Łęczna, 10 lipca 2021

10 lipca 2021 (sobota) w Łęcznej odbyły się uroczystości pogrzebowe ppor. Adama Kuchciewicza ps. „Wiktor” – żołnierza polskiego podziemia antykomunistycznego, ofiary reżimu komunistycznego, którego szczątki zostały odnalezione przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie.

W uroczystościach wziął udział zastępca prezesa IPN, dr hab. Krzysztof Szwagrzyk.

Uroczystości rozpoczęły się od czuwania modlitewnego przy trumnie w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Łęcznej. Następnie w świątyni odbyła się msza św. w intencji śp. Adama Kuchciewicza, którą odprawił ks. ppłk Witold Mach Proboszcz Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP.

Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy uformowali kondukt pogrzebowy i przeszli ulicami Łęcznej na cmentarz parafialny w Łęcznej przy ul. Polnej – po drodze zatrzymując się w miejscach związanych z „Wiktorem”, jak np. obok jego domu.

Po dotarciu na cmentarz odbyły się uroczystości pogrzebowe z udziałem asysty wojskowej. Adam Kuchciewicz ps. „Wiktor” został pochowany w rodzinny grobie, który do tej pory był jedynie jego symboliczną mogiłą.

Podczas uroczystości na cmentarzu przy ul. Polnej w Łęcznej głos zabrał zastępca prezesa IPN i dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, prof. Krzysztof Szwagrzyk.

- Dzisiaj w Łęcznej na Lubelszczyźnie Rzeczpospolita żegna: swojego obrońcę, bohatera, Polaka, żołnierza, oficera NSZ, NZW, Zrzeszenia WIN, żegna Żołnierza Wyklętego - jednego najlepszych dowódców polowych w tej pięknej podziemnej antykomunistycznej armii - zaczął swoje przemówienie Szwagrzyk.

Zastępca prezesa IPN zauważył, że Żołnierze Wyklęci walczyli i umierali za Polskę, walcząc z komunistami, bez pewności kto zwycięży. Nie wiedzieli czy po latach zwycięży prawda o nich czy wiara w komunistyczną propagandę.

- Po bardzo wielu latach Rzeczpospolita upomina się o swoich bohaterów . Dzisiaj to my, tak jak oni przed wielu laty, wyruszamy w pole odnaleźć ich szczątki. Dzisiaj to my spełniamy swój obowiązek wobec swoich bohaterów. Odnajdujemy ich na cmentarzach, poligonach, w lasach, siedzibach UB w  zakładach medycyny - bo i tam przecież kierowano zwłoki naszych bohaterów. Będziemy to robić zawsze. Najgorsze co mogłoby naszych bohaterów spotkać to sytuacja w której my o nich nie pamiętamy. Odwracamy się od nich. Nie znamy ich. Na szczęście dzieje się inaczej – zaznaczył dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

 

 


Adam Stanisław Kuchciewicz ps. „Iskra”, „Wiktor”  (s. Stanisława i Bronisławy, ur. 24 XII 1922 r., Łęczna), ppor. czasu wojny, był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ) i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość (WiN).

W konspiracji od 1940 r. Jesienią  1943 r. dołączył do oddziału NSZ Jana Imbirowicza „Jacka I”. Po wkroczeniu Sowietów na Lubelszczyznę, został zmobilizowany we wrześniu 1944 r. do Wojska Polskiego. Zdezerterował w grudniu 1944 r. z jednostki na Majdanku i dołączył do oddziału NSZ Mieczysława Pazderskiego „Szarego”. Od wiosny 1946 r. służył w oddziale Stefana Brzuszka „Boruty” z Komendy Powiatowej NSZ Chełm. Był szefem  i zastępcą dowódcy grupy. W lipcu 1946 r. przeszedł do oddziału WiN kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka”. Pełnił w nim funkcję dowódcy plutonu/patrolu, a od jesieni 1948 r. szefa oddziału. Po śmierci „Uskoka” w maju 1949 r. dołączył na krótko do oddziału Edwarda Taraszkiewicza „Żelaznego”. Latem 1949 r. grupa uległa podziałowi. Kuchciewicz objął komendę nad częścią żołnierzy „Żelaznego”, tworząc własny oddział partyzancki. „Wiktor” zginął 10 II 1953 r. w czasie akcji ekspropriacyjnej na Gminna Kasę Spółdzielczą w Piaskach. Został śmiertelnie ranny w walce z funkcjonariuszami MO, którzy zaalarmowani przez pracowników Kasy Spółdzielczej, przybyli na miejsce zdarzenia i wdali się w wymianę ognia z partyzantami. Jego ciało przewieziono do więzienia na Zamku w Lublinie i umieszczono w piwnicy budynku administracyjnego. Tam przez kilka dni było okazywane krewnym, kolegom i sąsiadom oraz współpracownikom z konspiracji.

17 II 1953 r. przeprowadzono oględziny i sekcję w Zakładzie Medycyny Sądowej Akademii Medycznej w Lublinie. Po zakończeniu tych czynności został pochowany w nieoznaczonym grobie na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Unickiej w Lublinie.

Szczątki Stanisława Kuchciewicza zostały odnalezione 26 XI 2018 r. w czasie prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na wspomnianej nekropolii. Informacja o jego identyfikacji została podana do publicznej wiadomości 17 VI 2019 r.

do góry