Nawigacja

Aktualności

W Lublinie upamiętniliśmy ofiary rzezi wołyńskiej. Pokaz filmu i uroczystości – Lublin, 8-9 lipca 2021

Wydarzenia upamiętniające ofiary zbrodni wołyńskiej odbyły się w Lublinie w czwartek i piątek (8-9 lipca).

Co roku, 11 lipca, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. W Lublinie na kilka dni przed 78. rocznicą „krwawej niedzieli” (11 lipca 1943 r.) odbędą się wydarzenia upamiętniające ofiary zbrodni wołyńskiej.


8 lipca (sala konferencyjna IPN Lublin, ul. Wodopojna 2)

Wydarzenie upamiętniające ofiary ludobójstwa wołyńskiego rozpoczęliśmy w IPN Lublin od wernisażu wystawy poświęconej pamięci Włodzimierza Sławosza Dębskiego ps. Jarema, który brał udział w samoobronie Polaków przed ukraińskimi nacjonalistami. Wydarzenie poprowadził Marcin Krzysztofik, dyrektor IPN Lublin. Ekspozycję otworzyli: Krzesimir Dębski (syn Włodzimierza) oraz Ulesława Lübek (wnuczka Włodzimierza). Na wystawie znalazły się dokumenty i publikacje dotyczą zbrodni wołyńskiej, a także obrazy namalowane przez Włodzimierza Dębskiego pokazujące Kisielin przed i w trakcie tragicznych wydarzeń na Wołyniu oraz portrety jego rodziców, których zamordowano w czasie ludobójstwa.

 

 

 

 

Następnie widzowie obejrzeli film dokumentalny o zbrodni wołyńskiej "Zmarłych pogrzebać. Wołyń 1943 w relacjach świadków" (reż. Katarzyna Osowska, muz. Krzesimir Dębski). Słowo wstępne przed projekcją wygłosiła Katarzyna Osowska z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.

 

 

 

 


9 lipca

Oficjalne uroczystości upamiętniające rozpoczęły się od mszy św. w intencji ofiar ludobójstwa Kościele Garnizonowym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Lublinie. Następnie uczestnicy obchodów przeszli pod pomnik Ofiar Wołynia na Skwerze Ofiar Wołynia (róg ulicy Raabego i Głębokiej). Tam zostały złożone kwiaty, zapalone znicze oraz wygłoszone przemówienia. Na końcu delegacje przeszły na grób por. Henryka Cybulskiego komendanta polskiej samoobrony Przebraża w 1943-1944, porucznika Armii Krajowej (lokalizacja grobu: cmentarz komunalny przy ul. Białej w Lublinie, sektor P3KB, rząd 2, grób 9).

 

 

 


Organizatorzy:
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie
Lubelski Urząd Wojewódzki
Komitet Budowy Pomnika „Polakom, Ofiarom Ludobójstwa dokonanego na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich przez nacjonalistów ukraińskich”

do góry