Nawigacja

Aktualności

Warsztaty historyczne dla nauczycieli. Praca dla dobra wspólnego i wysiłek modernizacyjny na tle historii Polski od drugiej połowy XVIII w. do II wojny światowej – zgłoszenia do 6 maja 2021

  • Warsztaty historyczne dla nauczycieli. Praca dla dobra wspólnego i wysiłek modernizacyjny na tle historii Polski od drugiej połowy XVIII w. do II wojny światowej – zgłoszenia do 6 maja 2021
    Warsztaty historyczne dla nauczycieli. Praca dla dobra wspólnego i wysiłek modernizacyjny na tle historii Polski od drugiej połowy XVIII w. do II wojny światowej – zgłoszenia do 6 maja 2021

Współczesna edukacja stara się wyjaśniać procesy społeczno-historyczne, analizować przemiany kulturowe i gospodarcze. Coraz lepiej poznajemy różne aspekty dziejów naszej wspólnoty, odkrywając wciąż nowe punkty widzenia i przypominając sobie o budujących przykładach ludzi i postaw z przeszłości. Polska historia dostarcza nam bogatego materiału dla rozwijania ducha patriotyzmu oraz formowania świadomości obywatelskiej.

Celem warsztatów Praca dla dobra wspólnego i wysiłek modernizacyjny na tle historii Polski od drugiej połowy XVIII w. do II wojny światowej jest przedstawienie zjawisk związanych z pracą dla wspólnoty i działaniami modernizacyjnymi Polaków od czasów stanisławowskich do końca międzywojnia. Treści przedstawione na spotkaniu będą dotykać zagadnień szeroko rozumianego kapitału społecznego (kultura, edukacja, nauka), gospodarki, a także innowacji ustrojowych, społecznych, gospodarczych i naukowych. Przedstawione zostaną przykłady osób, instytucji, idei i działań obecnych na kartach podręczników, jak również nieco mniej znanych. Narracja obejmuje także wątki z historii regionu lubelskiego, na terenie którego odnaleźć można ciekawe przykłady realizacji działań użytecznych dla wspólnoty oraz nowatorskich w skali kraju i szerszej.

Warsztaty oparte są na scenariuszu wystawy Użyteczność. Patriotyczny aktywizm społeczny i działania modernizacyjne w Polsce od końca XVIII wieku do II wojny światowej:

Problematyka warsztatów nawiązuje do zagadnień obecnych w podstawie programowej dla szkół średnich i podstawowych oraz branżowych.

Dla kogo?

Dla nauczycieli szkół średnich i podstawowych oraz szkół branżowych; dla nauczycieli polonijnych.

Kiedy i gdzie?

15 maja 2021 (sobota), godzina 11.00-13.30. Spotkanie odbędzie się w sposób wirtualny za pomocą transmisji internetowej

Wymagania techniczne

Potrzebny będzie komputer z internetem. Łączyć będziemy się za pomocą usługi Microsoft Teams; osoby nie posiadające zainstalowanej aplikacji połączą się za pomocą przeglądarki internetowej.

Plan warsztatów

  1. Adrian Lesiakowski, Postawa pro publico bono na tle historii Polski od drugiej połowy XVIII w. do II wojny światowej – wykład w formie prezentacji graficznej z komentarzem.
  2. Warsztaty (w formie czatu).
  3. Adrian Lesiakowski, Przykłady wysiłku modernizacyjnego na tle historii Polski od drugiej połowy XVIII w. do II wojny światowej – wykład w formie prezentacji graficznej z komentarzem.
  4. Warsztaty (w formie czatu).

Prosimy o zgłaszanie się na adres e-mail:
katarzyna.syska@ipn.gov.pl do dnia 6 maja

Ilość uczestników jest ograniczona.Organizator: Oddziałowe Biuro Edukacji IPN w Lublinie

do góry