Nawigacja

Aktualności

Szlakami walk oddziału partyzanckiego Obwodu WiN Włodawa 1945-1951. Przewodnik historyczno-turystyczny

Udaj się na wyprawę w przeszłość, wędrując szlakiem walk oddziału WiN „Jastrzębia” i „Żelaznego”

  • Szlakami walk oddziału partyzanckiego Obwodu WiN Włodawa 1945-1951. Przewodnik historyczno-turystyczny
    Szlakami walk oddziału partyzanckiego Obwodu WiN Włodawa 1945-1951. Przewodnik historyczno-turystyczny

Przewodnik historyczno-turystyczny „Szlakami walk oddziału partyzanckiego Obwodu WiN Włodawa 1945-1951” pozwala ruszyć na wędrówkę śladami ludzi, którzy w latach 40. i 50. ubiegłego wieku, w szeregach oddziału partyzanckiego Obwodu WiN Włodawa, pod dowództwem braci: ppor. Leona Taraszkiewicza „Jastrzębia” i ppor. Edwarda Taraszkiewicza „Żelaznego”, z bronią w ręku stawiali zaciekły opór komunistycznemu zniewoleniu.

Przemierzając leśne dukty oraz odwiedzając uwiecznione w przewodniku i na mapie miejsca, choć na chwilę będzie można przenieść się w czasie, dotknąć historii i namacalnie odczuć heroizm i tragizm losów Żołnierzy Wyklętych, walczących na ziemi włodawskiej w latach 1945-1951.

Przewodnik historyczno-turystyczny obejmuje piękne tereny pojezierza łęczyńsko-włodawskiego, Polskiego Parku Narodowego i Sobiborskiego Parku Krajobrazowego

Co zawiera zestaw?

Mapę z zaznaczonymi punktami związanymi z oddziałem „Jastrzębia” i „Żelaznego” (m.in. pomniki, groby, budynki, miejsca walki i punkty kontaktowe).

Ilustrowany przewodnik z opisami miejsc zaznaczonych na mapie

Ilustracje historycznych map wytworzonych przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa.

Jak przebyć szlaki?

Szlakami walk oddziału partyzanckiego Obwodu WiN Włodawa 1945-1951 można poruszać się pieszo, rowerem, motocyklem lub samochodem. Całkowita długość wynosi ok. 200 km (zależnie od środka transportu). Szlaki można przebyć etapami i układać własną kolejność odwiedzanych punktów.

Jak otrzymać przewodnik i mapę?

Zestawy zostaną udostępnione dla Państwa od 29 kwietnia 2021. W tym dniu oraz 30 kwietnia będzie można je odebrać z portierni w budynku IPN Lublin (ul. Wodopojna 2) w godz. 8-16. O możliwościach odbioru po pierwszym weekendzie majowym poinformujemy w przyszłym tygodniu.

 

 

 

 

Przewodnik historyczno-turystyczny „Szlakami walk oddziału partyzanckiego Obwodu WiN Włodawa 1945-1951” otwiera nowy projekt Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Lublinie, opatrzony wspólnym tytułem „Śladami bohaterów”. W planach jest stworzenie podobnych przewodników dotyczących innych regionów woj. lubelskiego.


Koncepcja serii wydawniczej: Magdalena Śladecka
Opracowanie przewodnika oraz treści historycznej mapy: Grzegorz Makus
Opracowanie autorskie i kartograficzne mapy: Paweł Cebrykow, Leszek Grzechnik, Krzysztof Kałamucki
Skład i łamanie tekstu: Marek Popielnicki
Projekty okładek i etui: Krzysztof Kałamucki, Artur Żuchowski
Realizacja: Kartpol, Lublin 2020
Wydawca: Oddział IPN–KŚZpNP w Lublinie
ul. Wodopojna 2, 20-086 Lublin

do góry