Nawigacja

Aktualności

IPN Lublin potępił zniszczenia krzyża upamiętniającego „Lalusia” i postawił tablicę informacyjną – Majdan Kozic Górnych, 17 października 2020

Prawdopodobnie w nocy z czwartku na piątek 23/24 lipca 2020 r. doszło do aktu wandalizmu zniszczenia przydrożnego krzyża, który upamiętniał Józefa Franczaka ps. „Laluś” – ostatniego żołnierza polskiego podziemia antykomunistycznego poległego w boju (21 października 1963 r.).

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie potępił ten czyn. Na briefingu prasowym, zorganizowanym w miejscu upamiętnienia, dyrektor Oddziału IPN w Lublinie Marcin Krzysztofik zapowiedział, że pojawi się tam dodatkowe upamiętnienie, które postawiono w październiku 2020 r.

– Wystąpimy z wnioskiem do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie o zgodę na postawienie w tym miejscu tablicy informacyjnej o „Lalusiu” – powiedział szef lubelskiego IPN.

 

 • Fot.: Powiat Świdnik
  Fot.: Powiat Świdnik
 • Fot.: Powiat Świdnik
  Fot.: Powiat Świdnik

 

Obecny na miejscu Marek Franczak, syn „Lalusia” stwierdził, że przykro mu z tego powodu, co zrobiono z krzyżem upamiętniającym jego ojca – Apelujemy o uszanowanie naszej pamięci!

W briefingu prasowym wziął także udział starosta świdnicki Łukasz Reszka, który zaznaczył, że nie ma zgody na akceptowanie takiego postępowania.

Krzyż został na nowo postawiony i dodatkowo zabezpieczony przez członków Stowarzyszenia Zwykłego Marsz Szlakiem Józefa Franczaka ps. „Laluś” i dr. hab. Tomasza Panfila (IPN/KUL).

 

 • Fot.: Powiat Świdnik
  Fot.: Powiat Świdnik
 • Fot.: Powiat Świdnik
  Fot.: Powiat Świdnik

 

 

 


Osoby, które posiadają informacje na temat tego, kto mógłby to zrobić, proszone są o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Świdniku przy Alei Lotników Polskich 1, pod numerem telefonu: 47 81 21 210 lub numerem alarmowym 112.


 


 

 

do góry