Nawigacja

Aktualności

IPN po raz pierwszy udostępnił on-line Bazę Ofiar Zbrodni Wołyńskiej – Warszawa, 8 lipca 2020

W stołecznym Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” odbyła się konferencja prasowa dotyczącą Bazy Ofiar Zbrodni Wołyńskie. Wzięli w niej udział m.in. dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Ewa Siemaszko – badaczka zbrodni wołyńskiej, Marcin Krzysztofik, dyrektor IPN Lublin.

 
  • Baza ofiar Zbrodni Wołyńskiej

Instytut Pamięci Narodowej, w związku z przypadającym w sobotę, 11 lipca, Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej zaprezentował listę ofiar dostępną on-line.

Od 8 lipca 2020 r., na portalu zbrodniawolynska.pl pojawiła się zakładka: Baza Ofiar, w której można znaleźć informacje o osobach zamordowanych przez nacjonalistów ukraińskich. Integralną częścią projektu jest interaktywna mapa zbrodni, na której oznaczono miejsca śmierci powiązane z danymi ofiar i faktami opisanymi w bazie. Według najnowszych badań historyków z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło wówczas ok. 100 tysięcy Polaków.

Projekt ma charakter długofalowy. Prace nad bazą rozpoczęto na początku 2019 roku. W pierwszym etapie udostępnimy informacje dotyczące woj. wołyńskiego. W kolejnych etapach, bazując na kwerendach archiwalnych, relacjach świadków i publikacjach naukowych, będziemy sukcesywnie uzupełniać i dodawać informacje odnoszące się do pozostałych województw II RP.

Zakończenie projektu przewidywane jest na lipiec 2023 roku, co zbiegnie się obchodami 80. rocznicy ludobójstwa. Chcemy do tego czasu wydobyć z niepamięci jak najwięcej informacji o losach zamordowanych Polaków oraz upamiętnić te osoby, które w zdecydowanej większości nie posiadają nawet swoich grobów. Korzystający z bazy będą mieli możliwość zgłaszania uzupełnień do opisów oraz dodawania nowych za pomocą specjalnie przygotowanego formularza kontaktowego.

Baza Ofiar Zbrodni Wołyńskiej

Ponadto w konferencji wzięli udział udział Marzena Kruk – dyrektor Archiwum IPN, dr Leon Popek, zastępca dyrektora Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN, Karol Lisiecki, pracownik Oddziału IPN w Gdańsku – koordynator projektu oraz Marek Dąbrowski, pracownik Archiwum IPN, który zaprezentował bazę.

Zapraszamy do obejrzenia transmisji on‑line na kanale IPNtv

 

 
Film IPN o Bazie

 

do góry