Nawigacja

Aktualności

Prace ekshumacyjne w miejscowości Bogucice gm. Trzeszczany – 29 czerwca 2020

29 czerwca 2020 r. w miejscowości Bogucice (gm. Trzeszczany, pow. hrubieszowski, woj. lubelskie), na zlecenie Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Lublinie, odbyła się ekshumacja z grobu wojennego żołnierza Wojska Polskiego, który poległ we wrześniu 1920 r.

Według informacji na tablicy informacyjnej, w grobie został pochowany NN żołnierz WP z Wrocławia, który w walce z bolszewikami zginął w 1920 r. w wieku 25 lat. Natomiast w publikacji S. Broczyńskiego, Zarys historii wojennej 24-go pułku ułanów, Warszawa 1929 r., s. 16, podano, że 5 września 1920 r. w ataku na Bogutycze zginął bohaterską śmiercią ochotnik 4-go szwadronu Edward Rościszewski. Na Liście strat Wojska Polskiego. Polegli i zmarli w wojnach 1918-1920 r., s. 746 widnieje ułan 214 p. uł. Edward Rościszewski, poległ 5 września 1920 r. w miejscowości Bohutycze.

W ekshumacji, którą prowadziła Firma Archeologiczna „BARD’, udział wzięli przedstawiciele Urzędu Gminy Trzeszczany, a także pracownicy OBUWiM IPN w Lublinie: naczelnik dr hab. Jacek Romanek oraz Sylwia Kostyra.

W wyniku prac ekshumacyjnych zostały odnalezione szczątki ludzkie, które następnie w obecności ks. Marka Barszczowskiego Proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej p. w. Trójcy Przenajświętszej i Narodzenia NMP w Trzeszczanach Pierwszych, zostały pochowane w zbiorowej mogile wojennej na cmentarzu parafialnym w Trzeszczanach Pierwszych.

 

 

Prace sfinansowało OBUWiM IPN w Lublinie.

do góry