Nawigacja

Aktualności

Ekspozycje o II wojnie światowej w IPN Lublin – wrzesień 2019

W związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie (ul. Wodpojna 2) można zobaczyć wystawę, galerię fotoprintów, dokumenty, gazety, wspomnienia i militaria związanych z tym konfliktem zbrojny. Nasze ekspozycje są dostępne do zwiedzania od poniedziałku do piątku w godz. 9-16 w holu budynku i sali konferencyjnej.

***

Wystawa „A więc wojna!!!” Ludność cywilna we wrześniu ’39

Ekspozycja W „A więc wojna!!!” Ludność cywilna we wrześniu ‘39 przygotowana została z myślą o tych zwykłych ludziach, których życie zmieniło się diametralnie wskutek prowadzonej wojny. To im oddano głos. Wczytując się we fragmenty wspomnień i relacji cywilnych uczestników wojny 1939 r. (często dotąd niepublikowanych) można wczuć się w atmosferę tamtych dni, poznać wrzesień 1939 r. widziany z perspektywy różnych ludzi, wydawałoby się bezsilnych wobec otaczających ich grozy i niebezpieczeństwa. Nie wszyscy mogli włączyć się w „cywilny front walki”, byli też tacy, którym wojna odbierała wolę działania.
Prezentowane relacje przedstawiają doświadczenia i odczucia ludzi różniących się pod względem wieku, profesji czy pełnionej roli społecznej. Stworzony został w ten sposób w miarę pełny obraz tamtych trudnych dni. Staje się on bardziej plastyczny i sugestywny dzięki fotografiom i faksymilom dokumentów oddających ówczesną rzeczywistość.

 

Więcej

***

Gabloty, w których znajdują się: reprinty gazet z września 1939 roku, zdjęcia zbombardowanego Lublina, fragmenty wspomnień z lat okupacji,  oryginały dokumentów z zasobu lubelskiego Archiwum między  innymi: pamiętnik Władysława Wacha , kierownika szkoły w Garbowie pisany po kapitulacji Polsk w 1939 roku, kenkarty (karty rozpoznawcze), dowody osobiste (Personal-Ausweis) i inne. W jednej z gablot znalazły się militaria będące własnością GRH im 1 Pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej NSZ np.: polski bagnet "Perkun, hełm "salamandra, Krzyż Walecznych.

 

 

***

Fotoprinty zdjęć autorstwa Jarosława Czerniaka z rekonstrukcji historycznych dotyczących II wojny światowej.

 

 

do góry