Nawigacja

Aktualności

Uroczystość poświęcenia nagrobka ppor. Antoniego Dołęgi, żołnierza Wojska Polskiego i podziemia niepodległościowego

11 sierpnia 2019 w Trzebieszowie Drugim odbyły się uroczystości upamiętniające ppor. Antoniego Dołęgę ps. „Znicz”, żołnierza Wojska Polskiego i podziemia niepodległościowego. Podczas uroczystości biskup siedlecki Kazimierz Gurda poświęcił nagrobek podporucznika, który w całości został sfinansowany przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN

Uroczystości zainaugurowała Msza Święta pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy z udziałem honorowej asysty Wojska Polskiego.

„W panteonie bohaterów naszej niepodległości przez lata nie było miejsca dla tych, którzy nie pogodzili się z narzuconym po wojnie sowieckim systemem i przeciwstawiali się komunistycznemu reżimowi. Dziś wolna Polska oddaje hołd ostatniemu z Żołnierzy Wyklętych” – napisał w liście skierowanym do uczestników uroczystości premier RP Mateusz Morawiecki.

Wójt Gminy Trzebieszów podziękował Instytutowi Pamięci Narodowej za sfinansowanie nagrobka oraz ogromną pomoc w trakcie realizacji przedsięwzięcia. 

Podczas uroczystości odczytano pośmiertny akt nominacji na pierwszy stopień oficerski dla ppor. Antoniego Dołęgi, podpisany 2 sierpnia 2019 r. przez Prezydenta RP.

Następnie przy grobie Antoniego Dołęgi delegacje złożyły wieńce. Instytut Pamięci Narodowej reprezentowali dyrektor Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa Adam Siwek oraz Michał Durakiewicz z oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Lublinie.

W uroczystościach udział wzięli wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, reprezentujący Premiera RP poseł Krzysztof Głuchowski, senator RP Stanisław Gogacz, wójt Gminy Trzebieszów Mirosław Szekalis, wójt Gminy Łuków Mariusz Osiak, przedstawiciele Wojska Polskiego i Sejmiku Województwa Lubelskiego, rodzina Antoniego Dołęgi oraz licznie zebrani mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Ostatnią częścią uroczystości był piknik patriotyczny na placu przy Urzędzie Gminy w Trzebieszowie.

19 listopada 2017 w Trzebieszowie odbył się uroczysty pogrzeb Antoniego Dołęgi.

Antoni Dołęga – żołnierz Wojska Polskiego i podziemia niepodległościowego. Jako kapral 84 pp. ranny we wrześniu 1939 r. W czasie okupacji związany z Armią Krajową w obwodzie łukowskim. W 1944 r. wcielony do podporządkowanego Sowietom i polskim komunistom ludowego Wojska Polskiego. Chor. Dołęga na czele plutonu fizylierów uczestniczy w krwawej bitwie II Armii WP pod Budziszynem w kwietniu i maju 1945 r. Po ucieczce z wojska powraca w rodzinne strony i w ramach Zrzeszenia WiN kontynuuje walkę o niepodległość. Po wygaśnięciu konspiracji, od połowy lat 50. aż do śmierci ukrywa się przed funkcjonariuszami komunistycznego aparatu represji, korzystając z pomocy i schronienia zaufanych mieszkańców gminy Trzebieszów. W 1982 roku zostaje sekretnie pochowany niedaleko zabudowań gospodarczych rodziny Artowiczów w Popławach-Rogalach, swego ostatniego miejsca ukrycia. Po latach grób odnalazł wnuk siostry chor. Antoniego Dołęgi Roland Werelich, dzięki wskazówkom Marka Artowicza. W połowie czerwca 2017 roku szczątki prawdopodobnie najdłużej ukrywającego się żołnierza konspiracji niepodległościowej zostały ekshumowane przez specjalistów z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN

Fot. Mateusz Niegowski (IPN)

do góry