Nawigacja

Aktualności

Spotkanie z Andrzejem Pileckim, synem rtm. Witolda Pileckiego – Lublin, 6 maja 2019

Zapraszamy do obejrzenia zapisu spotkania

6 maja Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej wraz z Polską Akademicką Korporacją Astrea Lublinensis i Fundacją Scytia zorganizowały spotkanie z Andrzejem Pileckim, synem jednego z największych polskich bohaterów – rotmistrza Witolda Pileckiego. Spotkanie odbyło w siedzibie lubelskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

 

 

„Chciałbym, żeby młodzi ludzie sami dochodzili do tego, co jest godne i warte działania” – powiedział podczas spotkania w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu Andrzej Pilecki. Idąc za tym przykładem zaproszenie na spotkanie zostało skierowane do młodego pokolenia, które samo musi się nauczyć pamięci i szacunku do bohaterów narodowych. Celem wydarzenie było ukazanie postaci Witolda Pileckiego z bardzo ludzkiej perspektywy jego syna, przypomnienie, że będąc bohaterem wojennym, Rotmistrz był także kochającym mężem i ojcem. Andrzej Pilecki opowiedział także wiele historii dotyczących II wojny światowej, życia w Polsce ludowej, które sam przeżył. Na wspomnienie niektórych z nich na jego twarzy gościł uśmiech, choć było również wiele takich opowieści, które przyprawiały o grozę.

 

 

Rotmistrz Witold Pilecki jest niezwykłą postacią w naszej historii. Podczas wojny sam dał się złapać Niemcom, by trafić do obozu zagłady i móc opisać popełniane tam zbrodnie. Powstają pierwsze raporty o Auschwitz, piekle na ziemi, stworzonym przez III Rzeszę. Po ucieczce z obozu Pilecki bierze udział w powstaniu warszawskim i trafia do niewoli, z której zostaje wyzwolony, następnie na rozkaz generała Władysława Andersa powraca z misją do okupowanej przez sowietów Polski.

 

 

Organizatorzy:
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie
Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Lublinie
Polska Akademicka Korporacja Astrea Lublinensis
Fundacja Scytia

do góry