Nawigacja

Aktualności

VII Lubelska Retrospektywa Festiwalu Filmowego „Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci” – Lublin, 5, 8-9 kwietnia 2019

W dniach 5 i 8-9 kwietnia w Lublinie odbędzie się VII edycja Lubelskiej Retrospektywy Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci”. Poniżej zaprezentowany został program wydarzenia. Na Retrospektywie prezentowany będzie dorobek X edycji Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Retrospektywa ma dwa komponenty: szkolny i publiczny. Prezentowane są filmy, a po filmach panele dyskusyjne ze świadkami historii, historykami, pasjonatami historii o problemach historii Polski.

 

Program

5 kwietnia 2019

10:00 – 12:00 XXIII  LO im. Tajnego Nauczania, Lublin ul. Józefa Poniatowskiego 5

 • Przemysław Jaśkiewicz (Stowarzyszenie „Trzy Kropki”) – O Festiwalu NNW, o Retrospektywie NNW
 • Film "Rodzina Góreckich" reż. Bogna Bender-Motyka, zdjęcia: Maciej Kaźmierczak, montaż: Paweł Iwaniuk, Film był prezentowany na Festiwalu NNW
 • Spotkanie z autorem: Bogna Bender – Motyka
 • Anna Bajun – Laureatka konkursu „Młodzi dla Historii”

Imprezy towarzyszące:

 • Pokaz VR (egzekucja Pileckiego i o „Ince”) -  Fundacja „Virtuti Artis”
 • Pokaz/turniej historycznych gier planszowych - Fundacja „Trach”

8 kwietnia 2019

11:00 – 13:00 Instytut Pamięci Narodowej oddział Lublin ul. Wodopojna 2

 • Przemysław Jaśkiewicz (Stowarzyszenie „Trzy Kropki”) – O Festiwalu NNW, o Retrospektywie NNW
 • Film „Niedokończone msze wołyńskie” - Tadeusza Arciucha i Macieja Wojciechowskiego. Film otrzymał wyróżnienie przyznane przez kapitułę Nagrody im. Janusza Krupskiego na X Festiwalu Filmowym „NNW”
 • Spotkanie z Maciejem Wojciechowskim autorem filmu oraz Leonem Popkiem, Jackiem Burym i Piotrem Gawryszczakiem organizatorami wyjazdów na Wołyń
 • Anna Bajun – Laureatka konkursu „Młodzi dla Historii”
 • Pokaz gier planszowych IPN

17:00 – 19:30  Instytut Pamięci Narodowej oddział Lublin ul. Wodopojna 2

 • Film „Gurgacz. Kapelan Wyklętych” reż. Dariusz Walusiak -. Film otrzymał nagrodę specjalną Prezesa TVP na X Festiwalu Filmowym „NNW”
 • Panel dyskusyjny: „Kapelani Niepodległości”: Dariusz Walusiak, Marcin Sułek (Civitas Christiana Lublin), Bogusław Bek (IPN Radom)

9 kwietnia 2019

17:00 – 20:00 Instytut Pamięci Narodowej oddział Lublin ul. Wodopojna 2

 • Film: „Historia Kowalskich” – reż. Arkadiusz Gołębiewski
 • Panel dyskusyjny po filmie

***

Ideą, która od początku przyświecała Festiwalowi Filmowemu Niepokorni Niezłomni Wyklęci, była chęć stworzenia przestrzeni, w której spotkać się mogą świadkowie naszej historii najnowszej, twórcy obrazów  filmowych inspirowanych dziejami walki o niepodległość w latach 1939-89 oraz widzowie poszukujący filmów o tej tematyce, chcący pogłębić znajomość czasów i ludzi skazanych przez propagandę PRL-u na zapomnienie.

Na Festiwalu NNW można zobaczyć, posłuchać i dotknąć historii; spotkać się bezpośrednio i porozmawiać z tymi, którzy nigdy nie pogodzili się ani z niemiecką, ani z sowiecką okupacją. Każdego roku Festiwal NNW odwiedza kilka pokoleń Polaków, a także goście z zagranicy. Obok środowisk polonijnych, przyjeżdżają świadkowie historii i twórcy z Europy środkowo-wschodniej czy wydawcy książek obcojęzycznych o historii Polski. Wnoszą oni do dyskusji o naszych dziejach szerszy kontekst i świeże spojrzenie.

Przy Festiwalu NNW powstał, wyjątkowy w skali całego kraju  Projekt Młodzi dla Historii, skierowany do młodzieży. Filmy ludzi młodych, sztuki teatralne oraz stylizacje modowe towarzyszą projekcjom profesjonalistów i są okazją do wzajemnych inspiracji. Młodzież może brać udział w warsztatach filmowych, teatralnych i charakteryzatorskich. Zawsze czekają na nich uznani filmowcy i twórcy, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Ważnym punktem Festiwalu NNW są spotkania branżowe – seminaria czy Pitching Forum. To publiczna prezentacja projektów filmów będących jeszcze w fazie przygotowań tzw. developmentu,  których twórcy poszukują środków na dofinansowanie produkcji i szeroką dystrybucję. Wysłuchują ich eksperci i redaktorzy zamawiający z  telewizji publicznej, telewizji komercyjnych oraz przedstawiciele instytucji publicznych, sponsorzy i dystrybutorzy.

Festiwal NNW  to cztery dni wypełnione pokazami  filmów dokumentalnych i fabularnych, reportażami radiowymi, ciekawymi dyskusjami panelowymi, rozmowami o książkach historycznych. Towarzyszą mu wystawy, instalacje artystyczne i widowiska  muzyczne – posłuchać można takich indywidualności jak Jan Pietrzak, Leszek Możdżer czy zespół TSA.

Festiwal NNW działa przez cały rok. W kraju i zagranicą organizowane  są Retrospektywy, dające możliwość obejrzenia filmów i posmakowania atmosfery festiwalowej także tym ludziom, którzy nie mogli dotrzeć do Gdyni.

 

do góry