Nawigacja

Aktualności

80. rocznica śmierci Romana Dmowskiego – Lublin, 8 stycznia 2019

W Lublinie odbyły się obchody 80. rocznicy śmierci Romana Dmowskiego. Nie rozmawiano jednak tylko o Ojcu Niepodległości

8 stycznia 2019 r. w Lublinie odbyły się obchody upamiętniające postać Romana Dmowskiego, Ojca Niepodległości, kilka dni po 80. rocznicy jego śmierci. Zaczęły się od złożenia kwiatów pod tablicą poświęconą Dmowskiemu i Ignacemu Paderewskiemu  w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Lublinie. Paderewski to bliski współpracownik Dmowskiego, któremu również zawdzięczamy odzyskanie niepodległości.

Następnie wszyscy zebrani przenieśli się na lubelski Plac Litewski. Tam w zimowej aurze przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza odbył się apel pamięci wraz zachowanie ceremoniału wojskowego. Delegacje władz państwowych, samorządowych, instytucje i organizacje pozarządowe złożyły kwiaty oddając hołd nie tylko Romanowi Dmowskiemu, ale również Błękitnej Armii i Powstańcom Wielkopolskim, ponieważ dzień ten był poświęcony również im. Delegacji IPN Lublin przewodził dyrektor oddziału Marcin Krzysztofik, a towarzyszył dr Leszek Czarnecki. Szef lubelskiego Instytutu Pamięci Narodowej przybliżył zebranym postać Romana Dmowskiego.

 

 

Kolejnym punktem było spotkanie w Trybunale Koronnym. Zanim jednak doszło do wygłoszenia referatów na scenie pojawił się zespół teatralny „Kropka Po Prostu” z IX LO im. Mikołaja Kopernika w Lublinie. Młodzi artyści przedstawili spektakl pt. „Czym Ojczyzna jest”. Przedstawienie miało formę nietuzinkową, ponieważ rozgrywało się również na widowni. Niezwykłe umiejętności aktorskie i reżyserskie zostały okraszone wspaniałą oprawą muzyczną.

 

 

Następnie na scenę wkroczyli badacze dziejów najnowszych. Pierwszy z nich dr Robert Derewenda z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II opowiedział o postaci Romana Dmowskiego. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na jego myśl polityczną, działalność w Komitecie Narodowym Polskim, przyczynienie się do powstania Błękitnej Armii oraz jego negocjacje Traktatu Wersalskiego.

 

 

Kolejnym naukowcem, który tego dnia wygłaszał referat był prof. Mieczysław Ryba (KUL). Zajął się on tematem współpracy między Dmowskim i Piłsudskim, która dała efekt powstania Polski i osiągnięcia wolności przez naród.

 

 

Na końcu wystąpił historyk red. Wojciech Kempa. Jego wypowiedzieć dotyczyła Powstania Wielkopolskiego. Wyjaśnił zebranym w jakim sposób Polakom udało się osiągnąć sukces podczas tego zrywu.

 

 

Dzień zakończyła msza św. w Archikatedrze Lubelskiej.

do góry