Nawigacja

Aktualności

Wykład, koncert, konkurs i inscenizacja historyczna – akcje edukacyjna o stanie wojennym – Chełm, 11 grudnia 2018

W Chełmie odbyła się akcja edukacyjna na temat stanu wojennego

We wtorek 11 grudnia w Chełmie odbyło się wydarzenie edukacyjne na temat stanu wojennego. Wszystko działo się w budynku Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. I. J. Paderewskiego. Salę do ostatniego krzesełka wypełniła młodzież z chełmskich szkół.

Wydarzenie rozpoczął zastępca prezydenta miasta Chełm. Następnie został wyświetlony film „Dzieci stanu wojennego”. To dokument reżyserii Jerzego Afansjewa. Opowiada o losach i przeżyciach uczniów jednej z trójmiejskich szkół w czasie stanu wojennego. Bardzo przejmujący obraz, w którym uczniowie własnymi słowami mówią o okrucieństwie systemu komunistycznego oraz o tym jak wyglądało to w ich szkole.

 

 

Po filmie na scenę wkroczył dr Marcin Dąbrowski (Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN Lublin). Jego wykład przybliżył młodzieży wydarzenia stanu wojennego. Uczniowie dowiedzieli się nie tylko najważniejszych informacji, ale również o kulisach wydarzeń z 13 grudnia 1981 r. Lubelski naukowiec skupił się także na tym jak wyglądał stan wojenny w naszym regionie.

 

 

Następnie Paweł Skrok (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Lublinie) przeprowadził wśród uczniów konkurs-test z wiedzy o stanie wojennym. Początkowe na twarzach młodzieży pojawiło się delikatne zmartwienie. Minęło ono po ty, gdy okazało się, że test wykonają na… swoich telefonach. Dzięki połączeniu ze specjalną platformą mobilną uczniowie odpowiadali na pytania wyświetlane na projektorze, klikając w swoje urządzenia. Przysporzyło im to wiele zabawy okraszonej wiedzą o stanie wojennym. Najlepsi zostali nagrodzeni nagrodami od lubelskiego IPN

 

 

Gdy zakończono konkurs, nastąpił czas na recital Andrzeja Kołakowskiego. Bard, jak zwykle nas nie zawiódł, i zagrał bardzo przejmująco. Jego wystąpienia poświęcone ofiarom stanu wojennego to nie tylko muzyczna uczta. To także dawka wiedzy, którą Kołakowski wplata między kolejne piosenki.

 

 

Na tym jednak nie koniec naszej akcji edukacyjnej. Na dziedzińcu budynku odbyła się inscenizacja historyczna pokazująca pacyfikację oddziałów MO strajkujących „Solidarnościowców”. Przygotował ją Ruch Solidarności Rodzin. Wzięli w niej udział bractwo rycerskie, młodzież z chełmskich szkół, uczniowie z Lubelskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego na czele z nauczycielem Maciejem Powałą-Niedźwiedzkim.

 

 

Wydarzenie zostało zorganizowane przez IPN Lublin wspólnie z prezydentem miasta Chełm Jakubem Banaszkiem. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Beata Mazurek, wicemarszałek Sejmu RP. To nie koniec chełmskich obchodów upamiętniających ofiary stanu wojennego. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na poniższym plakacie.

do góry