Nawigacja

Aktualności

W Belwederze wręczono Nagrodę im. Janusza Kurtyki. Wyróżnienie dla dr Justyny Dudek

Dr Justyna Dudek otrzymała wyróżnienie w konkursie na Nagrodę im. Janusza Kurtyki za pracę Marian Gołębiewski (1911-1996) żołnierz, opozycjonista, emigrant

  • ipn lublin, dr justyna dudek, nagroda im. janusza kurtyki,
    Fot.: SK/IPN Lublin

24 października 2018 r. w Pałacu Belwederskim Fundacja im. Janusza Kurtyki zorganizowała konferencję „Przestrzeń polskiej Niepodległości”. Podczas spotkania uroczyście wręczono Nagrodę im. Janusza Kurtyki. Laureatem konkursu został prof. Andrzej Chwalba za pracę Wielka wojna Polaków 1914-1918. Formą Nagrody jest przetłumaczenie wyróżnionej pracy na język angielski oraz wydanie jej w Stanach Zjednoczonych. Tematyka II edycji konkursu była zatytułowana: „Przestrzeń polskiej niepodległości”. W konkursie przyznano również wyróżnienie dla dr Justyny Dudek za pracę Marian Gołębiewski (1911-1996) żołnierz, opozycjonista, emigrant.,

Zwycięska publikacja idealnie wpisuje się w 100 rocznicę obchodów odzyskania niepodległości. Książka w istotny sposób przedstawia losy Polaków w walce o niepodległość, co za tym idzie jest niezwykle wartościowym dziełem z punktu widzenia polskiej historiografii, które powinno być przetłumaczone na język angielski i pojawić się na rynku anglosaskim. Pokazanie dramatu wojny rozgrywającego się na ziemiach dzisiejszej Polski z pewnością przyczyni się do lepszego zrozumienia dziejów naszej Ojczyzny  – mówił prezes Fundacji im. Janusza Kurtyki Paweł Kurtyka.

Fundacja zorganizowała Konkurs o Nagrodę im. Janusza Kurtyki po raz drugi. W zeszłorocznej edycji konkursu pt. „Przestrzeń między dwoma totalitaryzmami – dramat społeczeństwa i państwa polskiego w XX wieku” nagrodzona została książka prof. Tadeusza Wolszy: „To co widziałem przekracza swą grozą najśmiejsze fantazje”. Wojenne i powojenne losy Polaków wizytujących Katyń w 1943 roku.

Po wręczeniu Nagrody odbyła się debata naukowa pt. „Dwie Niepodległości 1918-1989”, w której udział wzięli prof. Antoni Dudek laureat konkursu prof. Andrzej Chwalba. Całość moderował prof. Filip Musiał, dyrektor krakowskiego oddziału IPN.

do góry