Nawigacja

Aktualności

Spektakl i promocja książki „Głosy”. Historie obozowe pisane wierszem – Lublin, 17 października 2018

W środę w lubelskim IPN odbyła się promocja publikacji „Głosów” i spektakl oparty na książce

W sali konferencyjnej IPN Lublin odbyła się promocja książki Bohdana Urbankowskiego „Głosy” połączona ze spektaklem - który nosi taki samy tytuł.

Publikacja i spektakl bazuje na relacjach osób więzionych w niemieckich obozach koncentracyjnych Buchenwald i Auschwitz. Znajdują się tam historie, które potrafią wstrząsnąć każdym, choć od tych wydarzeń minęło tak wiele lat. Uważny uczestnik wydarzenia z pewnością nie wyjdzie obojętny po zakończeniu spektaklu i będzie musiał się zmierzyć sam na sam z refleksjami, które wywołuje sztuka i publikacja. Najbardziej przerażające dla współczesnego odbiorcy jest to, że ta historia wydarzyła się naprawdę.

Autorem pozycji jest poeta, dramaturg, filozof i eseista Bohdan Urbankowski. Mówi się o nim jako o osobie dążącej do prawdy i odpornej na naciski. Jego „Głosy” to pisana wierszem książka oparta o relacje tych, którzy przeżyli obozowe piekło. Przedstawia szerokie spektrum tamtego życia, w których występują bohaterowie, ludzie mali i nikczemni, sprawcy i ofiary.

Spektakl wyreżyserowała Maryla Ścibor-Marchocka (produkcja, reżyseria, scenografia, montaż), będąca prezesem Stowarzyszenia Nowina-Ostoja. Sztuka przygotowana została przez Teatr Rapsodyczny z Warszawy.

W spektaklu powstałym na podstawie książki głosów swych udzielili: Michał Żebrowski, Jerzy Zelnik, .s. p. Janusz Zakrzeński, Katarzyna Wełpa, Rafał Jan Porzeziński, Michał Piela, Maria Pakulnis, Cezary Nowak, Mikołaj Muller, Zbigniew Moskal, Olga Miłaszewska, Wojciech Malajkat, Anna Majcher, Piotr Machalica, Agnieszka Kuczyńska, Rafał Królikowski, Wiesław Komasa, ś.p. Krzysztof Kołbasiuk, Mikołaj Kawecki, Marek Jaromski, Sławomir Grzymkowski, Bartłomiej Głogowski, Sylwia Gliwa, Stanisław Dębski, Jacek Bursztynowicz, Barbara Bursztynowicz, ks. Marcin Brzeziński, Urszula Bartos-Gęsikowska, Adam Biedrzycki.

Spektakl i promocja publikacji „Głosy” to wydarzenie dla osób, dla których ważna jest historia zwykłych ludzi, ich emocje i przeżycia.

Organizatorzy:
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie
Państwowy Instytut Wydawniczy
Stowarzyszenie Nowina-Ostoja

Patronat Honorowy:

Zofia Pilecka-Optułowicz
Stowarzyszenie Chrześcijańskich Rodzin Oświęcimskich
O. Wiesław  Pyzio /  Prowincjał Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Warszawie
Minister Jan Józef Kasprzyk  / Szef Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych
dr Jarosław Szarek  / Prezes Instytutu Pamięci Narodowej

 

do góry