Nawigacja

Aktualności

IPN upamiętnił żołnierzy walczących w bitwie polsko-bolszewickiej i we wrześniu 1939 – Starawieś, 16 września 2018

16 września 2018 roku w Starejwsi (gmina Liw, powiat węgrowski) odbyły się uroczystości związane z odsłonięciem i poświęceniem odnowionych mogił Żołnierzy Września 1939 r. i Nieznanego Żołnierza Wojny Polsko-Bolszewickiej 1920 r. Uroczystości zorganizowali Gmina Liw i Instytut Pamięci Narodowej.

Grób nieznanego żołnierza, poległego w trakcie wojny polsko-bolszewickiej stanął w Starejwsi w 1928 roku, w dziesiątą rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Pomnik żołnierzy września 1939 roku stanął dwanaście lat później, z inicjatywy ówczesnego wójta gminy Starawieś Pawła Błasika i lokalnego proboszcza ks. Józefa Blocha. W zbiorowej mogile spoczęło 86 żołnierzy, oficerów i szeregowych, poległych w walkach pod Żulinem i Hutą Gruszczyno, początkowo pochowanych na polu bitwy. Nazwiska 55 żołnierzy są znane, 31 wciąż czeka na odzyskanie tożsamości. Czas nie zatarł pamięci mieszkańców Starejwsi o bohaterach z września 1939 roku i wojny polsko-bolszewickiej, sprawił jednak, że pomniki wymagały remontu. Ten w całości sfinansował Instytut Pamięci Narodowej.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Św. Michała Archanioła w Starejwsi o godz. 13. Następnie uczestnicy pogrzebu przeszli na cmentarz parafialny, gdzie nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie odnowionych mogił. Uroczystości zakończyło odczytanie Apelu Poległych, złożenie wieńców i zapalenie zniczy na mogiłach. Wzięli w nich udział mieszkańcy Starejwsi, przedstawiciele władz samorządowych i kościelnych, kompania honorowa Wojska Polskiego i Liwska Orkiestra Dęta.

do góry