Nawigacja

Aktualności

Odsłonięcie pomnika Ofiar Wołynia – Lublin, 11 lipca 2018

W Lublinie odsłonięty został pomnik Ofiar Wołynia

11 lipca 2018 r., w 75. rocznicę apogeum ludobójstwa Polaków dokonanego przez UPA-OUN, odbyło się odsłonięcia pomnika Ofiar Wołynia w Lublinie.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 12.00 od mszy św. w Kościele Garnizonowym NMP w Lublinie (al. Racławickie 20) w intencji zamordowanych Polaków. Następnie zebrani przeszli na Skwer Ofiar Wołynia, gdzie odbyło się odsłonięcie monumentu. Podczas wydarzenia głos zabrał wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, który podkreślił, że Polacy nie czują wrogości do Ukraińców i są ich przyjaciółmi. Stwierdził, że Polacy nie mogą zaakceptować banderyzmu na Ukrainie i chcą prawdy historycznej. Przemawiał również Wasyl Pawluk, konsul generalny Ukrainy w Lublinie. Ukrainicem mówił o tym, że nic nie dzieli Polaków i jego rodaków,  ale zaznaczył, że mamy trudną historię, o której trzeba rozmawiać.

Na uroczystościach lubelski IPN reprezentował naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Lublinie, dr hab. Tomasz Panfil. Stwierdził, że odsłonięty monument powinien stać się symbolem przebaczenia i pojednania. Zaznaczył również, że w większości został sfinansowany ze środków Instytut Pamięci Narodowej. Przypomniał również postać Henryka Cybulskiego, komendanta samoobrony wsi Przebraże na Wołyniu. Dowodzony przez niego oddział ocalił ok. 20 tys. Polaków. Cybulski zmarł w 1971 r. w Lublinie, a jego grób znajduje się na cmentarzu przy ul. Lipowej - niedaleko pomnika Ofiar Wołynia.

Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym m.in. przez prezesa IPN, dr. Jarosława Szarka.

do góry