Nawigacja

Aktualności

8. rocznica katastrofy smoleńskiej - Lublin, 10 kwietnia 2018

W Lublinie uczczono pamięć osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej

Obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej rozpoczęły się o godz. 16.30 na Placu Litewskim w Lublinie. Zapoczątkowało je złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu Lublin. Następnie wszyscy zebrani wspólnie odśpiewali hymn Rzeczypospolitej Polskiej odegrany przez orkiestrę wojskową.

Kolejnym punktem obchodów było odczytanie odezwy, co w imieniu Społecznego Komitetu Obchodów uczyniła Teresa Misiuk, lubelska kurator oświaty. Utworem Michała Lorenca „Wyjazd z Polski” uraczyli zebranych członkowie Orkiestry Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Lipińskiego w Lublinie pod dyrekcją prof. Teresy Krasowskiej. Następnie rozpoczął się apel pamięci. Każdej z ofiar został poświęcony znicz pamięci trzymany przez harcerzy z ZHP, ZHR, „Zawiszaków” i uczniów klas mundurowych. Po apelu żołnierze wykonali salwę honorową. Obchody na Placu Litewskim zakończyło złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy na budynku klasztoru oo. Kapucynów przez Społeczny Komitet, w którego skład wchodził IPN Lublin.

Ostatnim punktem obchodów była msza św. w intencji ofiar tragedii smoleńskiej, którą odprawił Metropolita Lubelski abp Stanisław Budzik w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Lublinie. Lubelski oddział podczas obchodów reprezentowali: dyrektor Marcin Krzysztofik, dr hab. Tomasz Panfil i dr Leon Popek.

Społeczny Komitet Obchodów 8. Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej:
Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek
Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnkowski
Prezydent Miasta Lublina Krzysztof Żuk
Lubelski Kurator Oświaty Terasa Misiuk
Dowódca Garnizonu Lublin
Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie Marcin Krzysztofik
Przewodniczący Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” Marian Król

do góry