Nawigacja

Aktualności

Spotkanie historyczne „Zło w kolorze krwi” – 78. rocznica zbrodni katyńskiej – Lublin, 13 kwietnia 2018

W związku z 78. rocznicą zbrodni katyńskiej lubelski IPN i Urząd Wojewódzki zorganizowali edukacyjne wydarzenie dla młodzieży

Podczas spotkania poświęconego zbrodni katyńskiej poruszony został temat, który w nieunikniony sposób wywołuje naturalne emocje odczuwane przez ludzi spotykających się ze złem i skrajną niesprawiedliwością. Celem spotkania było nie tylko wywołanie emocji wśród młodzieży, lecz również przekazanie wiedzy na temat historii zbrodni katyńskiej i innych mordów komunistycznych popełnianych na Polakach.

Spotkanie rozpoczęło się 13 kwietnia 2018 r. w Lubelskim Urzędzie Wojewódzki. Jako pierwszy, głos zabrał Ryszard Golec, wicekurator lubelskiej oświaty. Po nim w imieniu wojewody lubelskiego Przemysław Czarnka zebranych przywitał Waldemar Podsiadły, Pełnomocnik Wojewody Lubelskiego do Spraw Ochrony Dziedzictwa Narodowego i Spraw Kombatantów. Następnie rozpoczęła się właściwa część spotkania - referat O pamięć społeczną wygłosił Stanisław Brzozowski, Przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Komunizmu. Kolejnym punktem programu było wystąpienie Marcina Krzysztofika, dyrektora IPN Lublin, który opowiadał o tym jak Instytut Pamięci Narodowej działa wobec zbrodni komunizmu. Następnie młodzież wysłuchała wypowiedzi dr hab. Tomasza Panfila (Oddziałowe Biur Edukacji Narodowej IPN w Lublinie) pt. „Nie zdołali wynarodowić, postanowili wymordować” – Rosja Sowiecka wobec Polski i Polaków 1917-1939. Jako ostatni, wystapił dr Bartłomiej Bydoń z Muzeum Katyńskiego - Oddział Marty Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego, który opowiadał o działalności swojej jednostki i zbiorach, które są w jej posiadaniu. Nie od dziś wiadomo, że obraz to świetny sposób na to, by dotrzeć z przekazem do młodzieży, dlatego podczas spotkania odbyła się projekcja filmu dokumentalnego Katyń – prawda i kłamstwo o zbrodni oraz teledysku węgierskiego zespołu Hungarica poświęconego Korompay Emanuelowi, Węgrowi z urodzenia Polakowi z wyboru zabitemu w Katyniu. Spotkanie zakończył quiz historyczny poprowadzony przez Agnieszkę Skurę (OBEN IPN Lublin). Klasyfikacja na podium wyglądała w następujący sposób:

1. IV Liceum Ogólnokształcące im. Stefanii Sempołowskiej w Lublinie.
2. Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie.
3. I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Jerzego ks. Czarytoryskiego w Puławach

Podczas trawnia spotkania przybyli uczniowie i nauczyciele mogli zapoznać się z wystawą „Inka” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku.

*****

Organizatorzy:
IPN Lublin
Lubelski Urząd Wojewódzki
Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego
Lubelskie Kuratorium Oświaty
Społeczny Komitet Budowy Pomnika Ofiar Komunizmu

 

do góry