Nawigacja

Aktualności

Spotkanie z Tomaszem Greniuchem, autorem powieści „Śmiertelni” – Lublin, 19 stycznia 2018

W lubelskim IPN odbyło się spotkanie z autorem powieści o żołnierzach NSZ z oddziału Henryka Flamego ps. „Bartek”. Wydarzeniu towarzyszyła projekcja filmu „Więzy krwi” i minirecital muzyczny. Spotkanie zainaugurowało projekt „Rówieśnicy Niepodległej”

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie zorganizował spotkanie z Tomaszem Greniuchem, autorem powieści Śmiertelni poświęconej żołnierzom NSZ, podkomendnym Henryka Flamego ps. Bartek, które odbyło się 19 stycznia 2018 r. o godz. 17 w sali konferencyjnej lubelskiego IPN przy ul. Wodopojnej 2.

Wydarzeniu towarzyszyło:

  • minirecital muzyczny Jarosława Konowałka
  • pokaz filmu Więzy krwi w reżyserii Dariusza Walusiaka dokument opowiadający o losach i walce żołnierzy NSZ ze zgrupowania kpt. Henryka Flamego ps. „Bartek

Partnerzy wydarzenia:
Okręg Lubelski Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych
Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. 1. Pułku Legii Nadwiślańskiej NSZ
Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Lublinie

Wydarzenie zainaugurowało projekt Rówieśnicy Niepodległej” – w czasie jego trwania organizowane będą spotkania tematyczne wokół żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, urodzonych w 1918 r.

***

Śmiertelni. Historia oparta na faktach – historie młodych chłopaków – żołnierzy zgrupowania, którym dowodził kpt. Henryk Flame „Bartek” – niewątpliwie przytłaczają i wzruszają. Pełni nadziei i planów na przyszłość, z ukształtowanym kośćcem moralnym, znaleźli się w niewłaściwych czasach i niewłaściwym miejscu. Dopóki tylko mogli, dopóki starczało im sił i nadziei, nie pozwalali na panoszenie się sowieckiej władzy. Od starszego sierżanta Zdzisława Krausa „Andrusa” – głównego bohatera fenomenalnej powieści Tomasza Greniucha – i innych żołnierzy NSZ możemy uczyć się patriotyzmu rozumianego jako stała dyspozycja do służenia Ojczyźnie, łącznie z wolą oddania za nią życia, gdy zajdzie taka potrzeba [opis wydawcy].

Autor: Tomasz Greniuch
Rok wydania: 2017
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 532 + wkładka ze zdjęciami 24 strony
Format: 145 x 205 mm
Numer ISBN: 978-83-9448-624-2

„Więzy krwi” to  film dokumentalny Dariusza Walusiaka. Jest to opowieść o heroicznej walce i tragicznym losie żołnierzy ze zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych mjr. Henryka Flamego ps. „Bartek”.

20 lat temu po raz pierwszy zetknąłem się z partyzantami walczącymi z komunistycznym reżimem na terenie Śląska Cieszyńskiego. Poznałem wówczas Antoniego Bieguna „Sztubaka” dowódcę największego oddziału zgrupowania „Bartka”. Wtedy też usłyszałem o podstępnym wymordowaniu ponad 100 żołnierzy NSZ. Teraz, po latach, kiedy dysponujemy dokumentami UB i wydobywamy z ziemi szczątki pomordowanych żołnierzy, powróciłem do tematu. Przekonałem się, że nadal wielu ludzi stara się usilnie odnaleźć swoich krewnych, których zupełnie nie znali. To właśnie więzy krwi nie pozwalają im o nich zapomnieć – przyznaje autor dokumentu Dariusz Walusiak.

W filmie wykorzystano unikalne zdjęcia z pierwszej ekshumacji żołnierzy „Bartka” z listopada 2013 r., podczas której w pobliżu szczytu Błatniej w Beskidzie Śląskim odnaleziono szczątki plutonowego Edwarda Biesoka „Edka”. W trakcie realizacji autor dokumentu spotkał się z dwoma ostatnimi żyjącymi żołnierzami „Bartka” Rozmawiał ze Stanisławem Jankowskim, publicystą, który jako jeden z pierwszych po zapoznaniu się z dokumentami UB pisał o wymordowaniu partyzantów NSZ. Byli młodzi. Nie pogodzili się z komunistycznym bezprawiem. Poszli w góry, by z bronią w ręku walczyć o wolną Polskę. Za miłość do ojczyzny żołnierze „Bartka” płacili swoją krwią.

Dokument został przygotowany przez: DAW PRODUCTION, Instytut Pamięci Narodowej.
Zdjęcia: Michał Bożek, Adam Szklarek
Zdjęcia archiwalne: Roman Piotrowski, Dariusz Walusiak
Montaż: Marcin Dulemba
Udźwiękowienie: Aleksander Wilk
Kierownik produkcji: Beata Popławska-Walusiak
Scenariusz i reżyseria: Dariusz Walusiak

do góry