Nawigacja

Aktualności

"586 dni stanu wojennego" - ekspozycja wystawy w Chełmie - 18 grudnia 2017

W Chełmie otwarto ekspozycję wystawy "586 dni stanu wojennego"

18 grudnia 2017 r. w Delegaturze Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Chełmie o godz. 12.00 nastąpiło otwarcie ekspozycji wystawy „586 dni stanu wojennego”, autorstwa Instytutu Pamięci Narodowej oraz lubelskiego IPN. Prezentacja miała związkek z niedawną 36. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego.

Ekspozycję wystawy otworzył dyrektor lubelskiego IPN Marcin Krzysztofik, zaznaczył, że zostały na niej umieszczone również informacje dotyczące Lubelszczyzny. Następnie przekazał głos dr. Marcinowi Dąbrowskiemu (Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Lublinie), który jest odpowiedzialny za „lubelską” część ekspozycji.

- Koncepcją tej wystawy jest rodzaj kalendarza nawiązujący do 568 dni stanu wojennego. Próba powiązania wydarzeń z konkretnymi datami nie była łatwa. Główna treść odwołuje się do wydarzeń ogólnokrajowych. Oprócz tego każdy z oddziałów IPN miał przeznaczoną część wystawy, by pokazać to, co się działo w  danym regionie. My wykonaliśmy „wersję lubelską”. Na wystawie można znaleźć fotografie, opis wydarzeń z całej Polski i Lubelszczyzny. Ekspozycja stworzona została w taki sposób, by zaciekawić oglądającego i wskazać mu kierunek do poszukiwania szerszych informacji – mówił naukowiec z lubelskiego IPN.

Na temat ekpozycji wypowiedziała się również Beata Mazurek, poseł i rzecznik Prawa i Sprawiedliwości.

- Bardzo się cieszę, że wystawa została zaprezentowana w moim mieście, Chełmie. Pamiętajmy, że „Solidarność”  była dużym ruchem społecznym, liczącym u szczytu swej aktywności ok. 10 mln członków – największy w Europie i drugi na świecie. Ważne jest to żebyśmy pamiętali o tych wydarzeniach związanych z działaniami „Solidarności”, gdyż m.in. dzięki nim mamy demokrację – powiedziała poseł.

"586 dni stanu wojennego" - lubelska edycja wystawy Instytutu Pamięci Narodowej o stanie wojennym. Część ogólnopolska uzupełniona została o materiały dotyczące Lublina i Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ "Solidarność". Na kolejnych planszach znaleźć można informacje o wprowadzeniu stanu wojennego, różnych formach oporu społeczeństwa, postawach poszczególnych grup ludności, reakcji świata na wydarzenia w Polsce, a także represjach wobec działaczy opozycji. Wystawa wewnętrzna na 37 stojących panelach.​

Wystawa w Chełmie eksponowana będzie do 19 stycznia 2018 r.

do góry