Nawigacja

Aktualności

Wystawa "Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci. Danuta Siedzikówna „Inka” 1928–1946" - Lublin, 28 sierpnia-11 września 2017

W 71. rocznicę śmierci "Inki" w lubelskim IPN została zaprezentowana wystawa poświęcona bohaterskiej sanitariuszce

Od 28 sierpnia do 11 września 2017 r.  w holu głównym budynku Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie (ul. Wodopojna 2) prezentowna będzie wystawa "Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci. Danuta Siedzikówna „Inka” 1928–1946". Data rozpoczęcia ekspozycji nie jest przypadkowa, ponieważ właśnie wtedy przypada 71. rocznica śmierci bohaterskiej sanitariuszki.

Wystawa została przygotowana w 70. rocznicę zamordowania przez komunistycznych oprawców w murach Więzienia Karno-Śledczego w Gdańsku niezłomnej sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej Danuty Siedzikówny „Inki”. W tej samej egzekucji, przeprowadzonej rankiem 28 sierpnia 1946 r., został zamordowany inny żołnierz mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” – Feliks Selmanowicz „Zagończyk”. Ekspozycja przybliża życiorys legendarnej sanitariuszki, której losy splotły się z tragiczną historią Polski okresu II wojny światowej. Patriotyczne korzenie i tradycyjne wychowanie oraz hekatomba wojny, która zabrała oboje rodziców, ukształtowały charakter „Inki”, która nie zawahała się poświęcić życia walce o Polskę „czystą jak łza”. Wierna ideałom i niezłomna do samego końca, potrafiła zachować się „jak trzeba”, mimo że w momencie śmierci nie miała ukończonych 18 lat.

Narracja wystawy nie kończy się na dniu zamordowania bohaterki, ale pokazuje postrzeganie postaci „Inki” po jej śmierci. „Wyklęta” przez komunistów, miała być zapomniana na zawsze. Jednakże po 1989 r. rozpoczął się powolny proces przywracania jej dobrego imienia. Obecnie stała się ikoną młodego pokolenia, a dzięki projektowi Instytutu Pamięci Narodowej „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego 1944–1956” szczątki „Inki” w 2014 r.  zostały odnalezione na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.

Ekspozycja składa się z 17 plansz formatu 90 cm x 125 cm w formie plansz PCV, jest przeznaczona do ekspozycji zarówno we wnętrzach, jak i w plenerze.

Dla większych grup zorganizowanych istnieje możliwość oprowadzenia po wystawie. W tym celu prosimy o kontakt z Michałem Durakiewiczem (OBEN IPN Lublin) - nr tel. 81 536 34 61.

do góry