Nawigacja

Aktualności

Kino IPN. Projekcja filmu "Lobo" – Lublin, 10 listopada 2017

W lubelskim IPN odbywają się pokazy filmów dokumentalnych

„Kino IPN. Drugi piątek miesiąca” to cykliczne pokazy filmów organizowane przez Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie i TVP3 Lublin. W sali konferencyjnej lubelskie IPN przy ul. Wodopojnej 2  wyświetlane są produkcje lubelskiej telewizji publicznej z cyklu „Wyklęci-Niepokonani Lubelszczyzny”.  Emisja rozpoczyna się o godz. 18.

Repertuar „Kina IPN”

 • 8 września –Inny świat
  Etiuda filmowa zrealizowana techniką animacji poklatkowej, opowiadająca o tragicznych losach polskich rodzin deportowanych na Wschód (1940-1941). Autorzy: uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych im. C. K. Norwida w Lublinie oraz Gimnazjum nr 10 im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie. Rok produkcji: 2017, czas trwania: 5 min;
  - Wszystko dla Polski Powstanie zamojskie. 1942-1944
  Reportaż fabularyzowany autorstwa Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków opowiada o tragicznych losach polskiej ludności zamieszkującej Zamojszczyznę w okresie II wojny światowej, o niemieckich akcjach wysiedleńczych i pacyfikacyjnych na tym terenie oraz bohaterskiej walce zbrojnej oddziałów Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich w obronie ludności cywilnej. Rok produkcji: 2016; czas trwania: 45 min.
 • 13 października – Błudko (premiera)
  Film Janusza Hanasa o akcji na obóz w Błudku. Rok produkcji: 2017; czas trwania: 20 min.
  Polska Góra był ich redutą… Kostiuchnówka 1916
  Dokument historyczny, autor- Leszek Wiśniewski. Bitwa pod Kostiuchnówką była to największą bitwą stoczoną przez Legiony Polskie, która miała doniosłe - jak żadne inne starcie - polityczne konsekwencje. To właśnie pod wpływem wysiłku legionistów pod Kostiuchnówką, wydany został akt cesarzy Austro-Węgier i Niemiec z 5 listopada, w którym znalazła się obietnica utworzenia Królestwa Polskiego. Rok produkcji: 2016; czas trwania: 50 min.
 • 10 listopada - Lobo
  Film o Józefie Łobodowskim. Twórca związany z Lublinem, porównywany często do Czesława Miłosza. Zdjęcia były kręcone m.in w Madrycie, Paryżu, Londynie, ale też w Lublinie i Toruniu. Efekt robi wrażenie. Reżyserami filmu "Lobo" są dziennikarze:  Grażyna i Bogdan Czermińscy. Rok produkcji: 2017; czas trwania: 60 min.
do góry