Nawigacja

Aktualności

Noc Kultury w lubelskim IPN - Lublin, 3/4 czerwca 2017 r.

Podczas wyjątkowej nocy w Lublinie zapraszamy na wernisaż, koncert oraz prelekcję.

Jak co roku lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej weźmie udział w Nocy Kultury, która tym razem odbędzie się pod hasłem "miastoczasoprzestrzeń".

Z 3 na 4 czerwca zapraszamy do naszej multimedialnej sali przy ul. Wodopojnej 2.

W programie:

- godz. 19.00 - wernisaż "Plakaty wystaw Galerii >>Kont<< z lat 80. XX wieku ze zbiorów Adama Puławskiego" (wprowadzenie: dr Adam Puławski, OBBH IPN w Lublinie)

 - godz. 20.00 - 21.30  - "Muzyka i historia w jednym stoją domu...". Koncert uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. K. Lipińskiego w Lublinie. (prowadzenie: dr hab. Marcin Kruszyński, OBBH IPN w Lublinie)

- godz. 22.00 – 22.30 - Mundur milicyjny i takie tam.... PRL - kolos na glinianych nogach?  (dr hab. Marcin Kruszyński, OBBH IPN w Lublinie)

- godz. 19.00 – 22.30 - prezentacja i sprzedaż publikacji lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej

 

"Noc Kultury to jeszcze bardziej szczególna Teoria Względności, zmieniająca sposób pojmowania czasu i przestrzeni. Miasto staje się piątym wymiarem i to właśnie dzięki niemu możemy obserwować zagięcia czasoprzestrzeni i zjawiska wymykające się wcześniejszym teoriom. Jednym z epicentrów artystycznych zdarzeń będzie ulica Furmańska, której dedykowany jest specjalny projekt Furmańska: Stworzenie Świata. Znajdziemy tam dziwaczne stworzenia, magię i wyjątkowe światło – o nastrój zadba Francois Monnet wraz ze studentami Instytutu Architektury Krajobrazu KUL i słuchaczami kierunku Florystyka ze Szkoły Policealnej Pracowników Służb Społecznych pod kierunkiem Pawła Adamca. Ulica Furmańska to jedynie początek podróży po programie Nocy Kultury i jeden z punktów programu artystycznego, stworzonego dzięki współpracy międzynarodowej artystów z Lublina i różnych zakątków Europy i świata. Zachwyci nas także Zielona Herbatka – niezwykła instalacja przygotowana przez najmłodszych lublinian. Przedszkolaki w niepotrzebnych filiżankach, kubkach, wazonikach, imbryczkach, itp. wyhodują roślinki, które zostaną zaprezentowane w jednym miejscu na pięknie zaaranżowanym i podświetlonym stole. Plenerową instalację Tak się składa stworzą zawieszone w przestrzeni miasta papierowe owady, wykonane zgodnie z tradycyjną sztuką składania papieru origami, według której w procesie robienia nie wolno ciąć, kleić i dodatkowo ozdabiać. Podświetlone, wykonane z jasnego papieru prace, będą doskonale prezentować się w nocy. Film 27 minut to zaproszenie do poznania atmosfery lubelskich dzielnic, a przewodnikiem wyprawy będzie Marcin Butryn, który każdej z dzielnic poświęcił jedną minutę. Artystka Katarzyna Kowalska zaprosi natomiast do poszukiwania jej prac – 27 obrazów poukrywanych w przestrzeni miasta. Znalazca stanie się właścicielem płótna, do którego dołączona będzie wiadomość od artystki. W Strefie Twórczości i Inspiracji znajdziemy warsztaty, spotkania i pokazy wszelkiego rodzaju twórczości, a jedną z lubelskich ścian ozdobi Mural autorstwa Rafała Ereta. Twórczość i oryginalna wizja świata tego lubelskiego artysty, przykuwa uwagę miłośników sztuki i zyskuje coraz większą popularność w Polsce i poza granicami. Jak co roku nie zabraknie też muzyki, której dźwięki dobiegać będą nas z różnych, czasem zupełnie nieoczywistych miejsc" [oficjalna strona Nocy Kultury]

do góry