Nawigacja

Aktualności

"Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni" - Lublin, 30 marca 2017 r.

Finał Gry Miejskiej

30 marca o godz. 10.00 w sali konferencyjnej lubelskiego IPN odbył się finał Gry Miejskiej "Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni".  W tym roku oddana została cześć bohaterskim osobom duchownym: kapłanom oraz zakonnikom i  zakonnicom, które poświęciły swoje życie w służbie Boga i Ojczyzny w trudnych czasach komunistycznego reżimu.

"Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni" to gra edukacyjna organizowana dla szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz liceów, przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej w Lublinie oraz lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Warto wspomnieć i docenić wkład osób za organizację tego dzieła, która ma na celu uświadomienie młodym ludziom jak ważni dla losów kraju i naszego narodu byli żołnierze wyklęci. Koordynatorem i pomysłodawcą gry jest mgr Adela Bielecka oraz koordynatorzy: mgr Andżelika Szkutnik i mgr Joanna Wójcik.
Tegorocznemu wydarzeniu poświęcona była tematyka duchowieństwa represjonowanego w czasach stalinizmu. Jej celem było oddanie czci bohaterskim osobom duchownym: kapłanom oraz zakonnikom i zakonnicom, które poświęciły swoje życie w służbie Boga i Ojczyzny w czasach komunistycznego reżimu. Między innymi w grze wykorzystano sylwetki kapłanów związane z regionem krzczonowskim:
ks. Stanisława Zielińskiego, który był w Krzczonowie wikariuszem w latach 1940-41, następnie został mianowany rektorem kościoła pw. Świętego Ducha w Kraśniku, zamordowany przez funkcjonariuszy UB w 1945 roku.
oraz ks. Jana Szczepańskiego, proboszcza parafii pw. MB Częstochowskiej w Chmielu w latach 1938-45, następnie posługiwał w Brzeźnicy Bychawskiej w latach 1947-48, gdzie został zamordowany. Nazywany jest często "lubelskim Popiełuszką".
W grze wzięło udział 10 drużyn z lubelskich i podlubelskich szkół. Uczestnicy musieli zapoznać się z biogramami kapłanów i osób konsekrowanych, zamieszczonymi na blogu przygotowanym przez organizatora gry. Podczas zmagań konkursowych młodzież miała do wykonania różne zadania. Po raz pierwszy w grze wykorzystano kody QR z pytaniami.
Gościem honorowym tegorocznej edycji była Pani Doktor Zenobia Kitówna autorka książki o Janie Szczepańskim zatytułowanej „Poprzedził Popiełuszkę”. Nagrody i dyplomy wręczał Naczelnik Archiwum IPN Pan Marcin Krzysztofik.

 

do góry