Nawigacja

Aktualności

"Tropem Wilczym”. 5. edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Lublin, 26 lutego 2017

26 lutego Lublin pobiegnie w hołdzie Żołnierzom Wyklętym.

Fundacja Rozwoju Sportu w Lublinie zaprasza wszystkich mieszkańców Lublina i okolic do wzięcia udziału w imprezie, która stanowi element obchodów święta państwowego przypadającego na 1 marca - Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Bieg rozpocznie się 26 lutego 2017 r. o godz. 12.00 w Ogrodzie Saskim. Odbędzie się na dwóch dystansach: symbolicznych 1963 m. oraz trzykrotności tego dystansu: 5889 m.

Zgłoszenia on-line będą przyjmowane do dnia 22 lutego 2017 r. do godz. 12. 00 lub w Biurze Zawodów (ul. Montażowa 16, I piętro) w dniach 24-25 lutego 2017 r.

***

26 lutego hołd Żołnierzom Wyklętym odda ponad 60 tysięcy osób, które staną na starcie biegów „Tropem Wilczym” w 240 miejscowościach w całej Polsce oraz za granicą, m.in. w Londynie, Nowym Jorku i Wilnie. To już 5. edycja przedsięwzięcia, współorganizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej.

Uczestnicy biegu jak co roku rywalizować będą na dystansie 1963 metrów – liczba ta nawiązuje do roku, w którym poległ z bronią w ręku sierż. Józef Franczak „Lalek”, uważany za ostatniego partyzanta podziemia antykomunistycznego. Bieg na niecałe dwa kilometry odbędzie się w każdym z miast-organizatorów; dodatkowo lokalni partnerzy uzupełnią programy o rywalizację na innych dystansach, a także towarzyszące jej rozmaite wydarzenia.

Tegoroczny bieg poświęcony pamięci Żołnierzom Wyklętym honorowym patronatem objęły Wojsko Polskie i Ministerstwo Obrony Narodowej. W ponad 40 miejscowościach odbędą się biegi garnizonowe, organizowane przez jednostki wojskowe z udziałem osób cywilnych. „Tropem Wilczym” pobiegną także żołnierze przebywający na misjach wojskowych w Iraku, Afganistanie, Kosowie, Kuwejcie oraz Bośni i Hercegowinie. Pamięć o polskim podziemiu niepodległościowym uczczą też żołnierze amerykańscy stacjonujący w Polsce – nasi sojusznicy wezmą udział w biegu organizowanym przez 35. Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej w Skwierzynie.

Idea organizacji biegu zrodziła się w 2013 roku – w pierwszych zawodach, przygotowanych przez grupę pasjonatów w lesie w pobliżu Zalewu Zegrzyńskiego pod Warszawą, wzięło udział kilkadziesiąt osób. Rok później, dzięki wsparciu Fundacji „Wolność i Demokracja”, na starcie w stołecznym Parku Skaryszewskim stanęło już 1500 uczestników. Od 2015 roku wydarzenie ma charakter ogólnopolski – na stałe wpisało się w kalendarz imprez historycznych i sportowych.

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” jest częścią obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ustanowionego w 2011 roku. Data tego święta państwowego nawiązuje do dnia egzekucji siedmiu działaczy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Wszyscy zostali straceni 1 marca 1951 roku na mocy wyroku komunistycznego sądu w więzieniu mokotowskim w Warszawie.

 

https://youtu.be/rcV-Po3cW2w

do góry