Nawigacja

Aktualności

Spotkanie z prof. Jerzym Eislerem - Lublin, 9 marca 2017 r.

9 marca odbędzie się spotkanie z prof. Jerzym Eislerem wokół jego książki "Co nam zostało z tamtych lat? Dziedzictwo PRL".

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie oraz Instytut Historii UMCS zapraszają na spotkanie  z prof. Jerzym Eislerem. W dyskusji wokół jego najnowszej książki "Co nam zostało z tamtych lat? Dziedzictwo PRL" wezmą udział prof. dr hab. Jan Pomorski (UMCS) oraz prof. dr hab. Janusz Wrona (UMCS). Początek spotkania o godz. 13.00, Wydział Humanistyczny UMCS (pl. M. Curie-Skłodowskiej 4a), sala nr 318.

***

  • Czym była Polska Rzeczpospolita Ludowa i co nam po niej pozostało w III Rzeczpospolitej?
  • Jaki był rzeczywisty klimat społeczny panujący w kraju w okresie stalinowskim?
  • Kim byli, gdzie pracowali, w jakich warunkach mieszkali, co jedli i jak się ubierali mieszkańcy Warszawy w okresie odbudowy ze zniszczeń wojennych?
  • Które peerelowskie mity i stereotypy przetrwały zmiany ustrojowe w Polsce?
  • Czy homo sovieticus jest w każdym z nas?

Prof. dr hab. Jerzy Eisler – znawca dziejów PRL, a zarazem specjalista z zakresu najnowszej historii Francji. Autor m.in. Od monarchizmu do faszyzmu. Koncepcje polityczno-społeczne prawicy francuskiej 1918–1940 (1987), Kolaboracja we Francji 1940–1944 (1989) . Od 2002 r. pełni funkcję dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Od prawie 40 lat jest związany z Instytutem Historii Polskiej Akademii Nauk, gdzie od początku 2011 r. kieruje Zakładem Badań nad Dziejami Polski po 1945 r. Przez 15 lat w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego prowadził seminarium magisterskie i wykład monograficzny na temat dziejów Polski po II wojnie światowej.

Serdecznie zapraszamy.

do góry