Nawigacja

Aktualności

Nowy budynek lubelskiego IPN uhonorowany Kryształową Cegłą

Miło nam poinformować, że nowy budynek lubelskiego oddziału IPN został wyróżniony w konkursie "DOM 2016" o Kryształową Cegłę na najlepszą inwestycję budowlaną po obu stronach wschodniej granicy UE, w kategorii: obiekty użyteczności publicznej.

W nowym budynku mieści się Oddziałowe Biuro Badań Historycznych, Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej, Oddziałow Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Biuro Lustracyjne oraz administracja. Znajduje się tu również multimedialna sala, która posłuży do celów edukacyjnych (lekcje, warsztaty, wystawy) oraz naukowych (wykłady, konferencje).

Konkurs o Kryształową Cegłę stawia na rozwój współpracy krajów i regionów z obu stron wschodniej granicy Unii. Międzynarodowa i międzyregionalna formuła oddaje charakter i ideę Wspólnoty Europejskiej, zmierza do objęcia zasięgiem województw, obwodów i  regionów - od Skandynawii po Bałkany. Partnerami Konkursu są przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, instytucji administracji budowlanej, ochrony środowiska, wyższych uczelni technicznych, branżowych organizacji i stowarzyszeń. Partnerstwo to oparte jest na wzajemnej wymianie wiedzy i doświadczeń w zakresie nie tylko architektury, budownictwa,  urbanistyki, ale również ochrony środowiska naturalnego oraz dziedzictwa kulturowego.

W dotychczasowych 15 edycjach Konkursu rywalizowało ze sobą ok. 800 inwestycji budowlanych, zrealizowanych w przygranicznych regionach Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Słowacji.  Były to zarówno nowe, jak i modernizowane obiekty, o zróżnicowanym nakładzie finansowym, reprezentujące bogaty katalog kategorii – od niewielkich lokalnych ośrodków kultury czy sportu, po duże zespoły zabudowy mieszkaniowo-usługowej, hotele, sanatoria, obiekty sakralne czy akademickie, parki naukowo-technologiczne, centra handlowe.

do góry